top of page

Forum Mesajları

Dr. Hilayda Karakök
22 Oca 2021
In Tıbbi Forum
Burada çeşitli başlıklar açarak paylaşımlarda bulunabiliriz. Örneğin bilgi almak istediğiniz konuları yazarsanız blog yazılarımı ona göre düzenleyebilirim. Aylık etkinliklerimizde o başlıklara yer verebiliriz. Deneyim ve bilgi paylaşabilirsiniz. Şifahane'nin bir destek ağı ve ailesi ile büyümesi sürecine paylaşımlarımızı da eklememiz gerektiğine inanıyorum.
0
0
18
Dr. Hilayda Karakök
22 Oca 2021
In Tıbbi Forum
Muhakkak doktora muayene olmalı elbette. Ancak 55 yaşından küçükseniz ve sağlıklı iseniz zona sürecini hafif atlatacaksınız demektir. Muhakkak zona sonrası ağrıyı azaltıp bedenin toparlamasını sağlamak adına şifalı besinleri mutfağınıza alın ve istirahat edin! Şifalı besinler nelerdir? İlik sulu soğan çorbası, kefir, bolca meyve (ilaç etkileşimleri nedeni ile brokoli ve greyfurttan bu dönem uzak duralım). Zona alanını günde 2 sefer yıkamalı ve antibiyotikli merhemler uygulamalı. Bu dönem gebe ve çocuklardan da uzak durmanızı tavsiye ediyorum.
0
0
18
Dr. Hilayda Karakök
22 Oca 2021
In Tıbbi Forum
Hayır kesinlikle açmaz! Herhangi bir doktorun derinize neşter sürerek kanser yaratacak kudreti bulunmaz. Ancak bu hurafe nedeni ile pek çok insan deri kanserini erken dönemde tedavi ettirmiyor. Ne yazık ki tedavi için başvurduklarında kanser pek çok organa sıçramış oluyor. Benleriniz iyi huylu ise çıkartılmasına lüzum yoktur. Ancak bir doktor benlerinizden şüphe ediyor ve çıkartılmasını öneriyorsa, uygulayın. Çıkartılmasında oluşacak yara izi dışında bir risk yoktur. Benlerin gereksiz yere çıkartılması oluşturacağı kalıcı izler nedeni ile (her ne kadar estetik ilkelerle izler az dikkat çekse dahi) arzu edilmez. Bunu engellemek için bazı görüntüleme yöntemlerine başvuruyoruz. Dermatoskopi gibi. Eğer riskli benleriniz varsa ve sıklıkla çıkartılması tavsiye ediliyorsa o zaman düzenli dermatoskopik muayeneye girebilirsiniz. Ben haritanız çıkartıldığında, çıkartılacak benler daha dikkatle seçilir, gereksiz işlem uygulanması riskinden kaçınmış olursunuz.
Benleri almak kansere yol açar mı? content media
0
0
19
Dr. Hilayda Karakök
22 Oca 2021
In Tıbbi Forum
Alerjik deri hastalıklarında en iyi yol alerji yapan maddelerden uzak durmaktır. Bu nedenle alerji yapan etkenin iyi tespiti son derece önemlidir. Ancak ortada bir alerjen yokken kaçınmaya çok da gerek yoktur. Örneğin inek sütü alerjiniz yoksa, size böyle bir tanı konulmadıysa veya şikayetlerinizin inek sütü ile artış gösterdiğini gözlemlemiyorsanız uzak durmaya gerek de bulunmaz.
En sık alerji yapan etmenler content media
0
0
21

Dr. Hilayda Karakök

Yönetici
Diğer Eylemler
bottom of page