top of page

DOKTORUNUZDAN BİLGİLER

Hastalık ve sağlıkla ilgili bilgiler

Ahşap Saç Fırçası

YA SADECE BIR DÖKÜNTÜ DEĞILSE?

25/01/2021

Bu dönem döküntüler hususunda özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Pandemi süresince bazı kişilerde gözlenen basit döküntülerin Covid ile ilişkili olduğu gösterildi. Döküntüye halsizlik ve nefes darlığı, baş ağrısı,  tat ve koku kaybı gibi bulgular eşlik ediyorsa dikkatli olmanızda fayda var. Eğer döküntüye bahsettiğim bulgulardan biri veya fazlası eşlik ediyorsa muhakkak sağlık kuruluşuna başvurmalı ve Covid açısından tetkik edilmenizi tavsiye ediyorum.

YAĞLI EKZEMA/ SEBOREIK DERMATIT

25/01/2021

Seboreik Dermatit saçlı deri, kaş, kulaklar, burun kenarı, gövde ön yüzü veya kürek kemiklerinin arasını etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Dönem dönem yatışır dönem dönem de alevlenmelerle gösterir. 

Tedavide kortizonlu kremler sıklıkla reçete edilir. Seboreik kermatit nedeni ile kortizonlu kremi kısa süre (en fazla 7-10 gün) kullanabilirsiniz. Bir kullanım sürecinden sonra birkaç hafta tekrar kortizon içerikli krem kullanmamaya özen gösterin. Derinin bağışıklık yapısını programlayan veya deri üzerindeki floraya etki eden uzun dönemli krem tedavilerine geçmek gerekir. Sık ataklarla seyreden seboreik dermatitli bireylere sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeyi öneriyorum. Saçlar için hazırladığım yağ ve ilaç formulasyonları özellikle kepek problemini arındırmada iyi geliyor.

Makeup Model
Çiller ile genç kadın

ELLERDEKI EKZEMA

25/01/2021

Ellerde ortaya çıkan ekzema bugünlerde son derece sık. Dezenfektan ve kolonyaların sık kullanımı deriyi tahriş ediyor. Ekzema kış aylarında daha şiddetli seyir gösteriyor ve uzun süreli bir probleme dönüştüğünde kurtulmak güçleşiyor.
Bu dönem elde yapılmış ve baz yağ olarak kaliteli ürünler tercih edilmiş sabunlar kullanabilirsiniz. Dezenfektan tercihlerinizde içeriğine gliserin eklenmiş olanlar tahriş ettikten sonra nemlendirirler de. Eczacınızdan kendiniz için daha bol gliserinli bir formulasyon hazırlamasını isteyebilirsiniz. Yanınızda muhakkak kalın kıvamlı bir nemlendirici taşıyın ve sık sık nemlendirin. Sadece nemlendiriciyi sıklıkla uygulayarak ortaya çıkmış ekzemanın iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Tedavi edici krem özellik gösteren içeriğinde aktif madde bulunan krem ve benzeri ürünleri doktorunuza sormadan kullanmayın.

DERI KANSERI OLUP OLMADIĞIMI NASIL ANLARIM?

25/01/2021

Eğer değişim gösteren son dönemde hızla büyüyen bir beniniz varsa veya yeni benler / lekeler çıkıp çoğalıyorsa derikanseri açısından dikkatli olmakta fayda var. Ailede deri kanseri öyküsü varsa bu riski arttırıyor. Senede 1 kere dermatoloğunuza başvurup muayene olabilirsiniz. Erken dönemde yakalanan ve tedavi edilen deri kanserlerinde nüks ortaya çıkma ihtimali son derece düşük. 

El Lilly
bottom of page